Ünlü Şirket Açıkladı! Bitcoin Bu Gelişme İle 2x Yapacak

Önde gelen bir analitik firması olan K33 Research‘den haber var. Bugün Bitcoin ile ilgili olarak önemli bir öngörüyü açıkladı. Şirkete göre spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) ilk 10 işlem gününde bir gelişme olacak. Buan göre yaklaşık 1 milyar dolar tutarında 30.000 BTC’nin üzerinde bir akış olacak. Bu önemli sermaye enjeksiyonu dikkat çekecek. Zira Bitcoin’in fiyatını onay sonrası ilk 100 gün içinde 42.000 doların üzerine çıkarma potansiyeline sahip. Yani Bitcoin 2x yapabilir.

Bitcoin için geçmiş verilerin analizi

K33 Research’te deneyimli bir analist olan Vetle Lunde, bu tahmini yaparken bir dayanak noktası hazırlıyor. ProShares Bitcoin Futures ETF (BITO) ve Purpose BTC ETF’nin (BTCC) piyasaya sürülmesinin ardından gözlemlenen giriş modellerine dayanarak hazırladı. Bu tarihsel emsaller, spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyel etkisi hakkında değerli bilgiler sağlıyor.

K33 Research’ün analizi, spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının %66’lık kayda değer bir yükseliş rallisini tetikleyebileceğini gösteriyor. Ayrıca Bitcoin’in fiyatını onaylandıktan sonraki ilk 100 gün içinde 42.000 dolara çıkarabileceğini öne sürüyor. Diğer taraftan bu rakamın üstüne çıkış 2x anlamına da gelecek. Bu tahmin, bir spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının kripto para piyasası üzerindeki etkisinin hafife alındığının altını çizmekte. Diğer taraftan önemli girişler ile yukarı yönlü momentum arasındaki güçlü korelasyonu vurgulamakta.

Yükseliş perspektifi

Vetle Lunde, piyasanın ABD Bitcoin ETF’lerinin derin etkisini potansiyel olarak hafife aldığını vurguluyor. Ayrıca bu tahminleri ele alarak “son dört yılda güçlü BTC yatırım aracı girişleri ile değer kazanan BTC fiyatları arasında güçlü bir ilişki görüldüğünü” belirtti. Lunde, ABD spot ETF onayı için olasılıkların hiç bu kadar iyi olmadığına inanıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) spot Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yakarsa ne olacak? Lunde önemli bir sermaye girişi öngörüyor. Dört ay içinde hem yurt içinde hem de yurt dışında çeşitli Bitcoin yatırım yollarına 100.000 BTC’ye kadar toplam giriş olacağını tahmin ediyor. Ayrıca Purpose Bitcoin ETF’nin lansman sonrası ilk dört ay içinde 11.141 BTC çektiği Kanada ile paralellikler kuruyor. Lunde, daha geniş pazar kapsamı göz önüne alındığında ABD’de daha da belirgin bir etki bekliyor.

BITO’nun performansıyla karşılaştırma

Lunde, BITO’nun ilk on işlem gününde 19.425 BTC’lik etkileyici girişinin altını çiziyor. Ayrıca bu ETF’nin ABD pazarında önemli bir ilk hamle avantajına sahip olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan, ABD’deki spot bazlı ETF’lerin, yuvarlama maliyetleri nedeniyle vadeli işlem bazlı ETF’lere kıyasla daha üstün bir yönelme sunduğuna dikkat çekti. Bu durum, ABD’deki spot ETF’lerin potansiyel olarak BITO’dan daha yüksek girişler çekebileceğini gösteriyor.

Şu an itibariyle Bitcoin 25.867 dolardan işlem görüyor. Ayrıca geçtiğimiz ay %12,3’lük bir fiyat düşüşüne işaret ediyor. Bitcoin, özellikle SEC’in yedi BTC ETF teklifine ilişkin kararını ertelemesinden bu yana zorluklarla karşılaştı. Son dönemde yaşanan zorluklara rağmen, kripto piyasası spot BTC ETF’leriyle ilgili potansiyel gelişmeleri bekliyor. Buna göre kriptokoin.com olarak baktığımızda bunların Bitcoin’in fiyat yörüngesi üzerindeki potansiyel etkilerini yakından izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x